skip to Main Content
۰۲۱-۴۲۸۷۴۲۸۷
نصب ایزوگام

برای نصب ایزوگام باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

نصب ایزوگام | به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در این مقاله قصد داریم به صورت کاربردی و مختصر راهنمایی جهت نصب عایق رطوبتی بام یا همان ایزوگام ارائه دهیم. هرچند نصب ایزوگام یک کار تخصصی است اما دانش اولیه ی در این باره راه گشاست. توجه داشته باشید که این مقاله صرفا برای بالا بردن اطلاعات شماست تا بتوانید برا عملیات نصب ایزوگام نظارت داشته باشید.

 

کیفیت ایزوگام

هر چقدر که مراحل نصب ایزوگام به خوبی انجام شود، اگر ایزوگام کیفیت مطلوبی نداشته باشد. نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود. در نتیجه دقت کنید که ایزوگام شکل و ظاهر مناسبی داشته باشد، پوسیدگی نداشته باشد و نشان استاندارد داشته باشد. این ها حداقل هایی است که باید از عایق رطوبتی سقف منزلتان انتظار داشته باشید.

 

سطح بام یا دیوار

ایزوگام روی سطوح لیزی مانند سرامیک یا فلز به خوبی نمی چسبد و در طولانی مدت ممکن است جدا شود و سر بخورد. سطوحی مثل سطوح آجری هم مناسب نیستند، زیرا سطح باید یکنواخت و یکپارچه باشد.

 

آماده کردن سطح

سطح باید تمیز شود. اگر روی سطح برآمدگیهای نظیر انتهای میلگرد یا سر ستون و یا هر شیئی تیز دیگری وجود دارد باید بریده شوند و کاملا با سطح کار تراز شوند. اگر سطح مورد نظر پشت بام است ابتدا باید کولرها و منابع آب جمع شوند.

 

شرایط اقلیمی هنگام نصب

دقت کنید در روزهایی که احتمال بارش باران، برف و تگرگ وجود دارد کار نصب را آغاز نکنید. سطحی که ایزوگام می شود نباید دچار یخبندان شده باشد. نصب در درجه هوای زیر صفر درجه توصیه نمی شود چرا که در دمای پایین با کاهش خاصیت الاستیکی امکان ترک برداشتن لایه‎های عایق رطوبتی وجود دارد.

 

نصب ایزوگام روی چه سطوحی ممکن است؟

سطوح یکپارچه ای که لیز نباشند و ترک های بزرگتر از یک سانتی متر نداشته باشند برای نصب ایزوگام مناسبند. به عنوان مثال سطوح سیمانی و بتنی سطوح مناسبی  هستند. سطوحی مثل دیوارهای آجری و … که به خودی خود مناسب نیستند را می توان با زیرسازی (سیمان کاری، استفاده از پرایمر، قیر و …) تحت نظر کارشناس آماده ی نصب کرد.

 

شیب بندی

هر چه شیب بندی بام و ماهیچه گیری زوایا بهتر رعایت شود آب کمتر جمع می‌شود و رطوبت کمتری جذب می‌شود. شیب بندی بام به طور استاندارد باید بین ۱ تا ۳ درصد باشد. بدین معنی که در هر متر طول یک تا سه سانتی متر تغییر ارتفاع لازم است.

شیب بندی بام برای نصب ایزوگام

شیب بندی بام برای ایزوگام

 

اگر بام قبلا ایزوگام یا آسفالت شده باشد چه باید کرد؟

اگر سطح مورد نظر قبلا ایزوگام  شده باشد در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشد می توان ایزوگام را روی ایزوگام قبلی نیز نصب کرد. اما طبیعی است که این کار باید با مشورت کارشناس مربوطه انجام شود. همچنین اگر بام آسفالت شده باشد به علت چگالی زیاد آسفالت وزن زیادی به بام وارد می شود و بار مرده ی ساختمان بیشتر از بار طراحی شده می‌شود. در نتیجه اگر وزن آسفالت و ایزوگام زیاد باشد قبل از نصب ایزوگام، آسفالت باید از بام جدا شود. اما به طور کلی ایزوگام را می توان روی آسفالت و ایزوگام های قبلی اجرا کرد.

 

اعتبار شرکت نصب کننده ایزوگام

شاید مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کرد اعتبار شرکت طرف قرارداد شما باشد. زیرا کار نصب عایق رطوبتی یا همان ایزوگام ریزه کاری ها و جزئیات بسیاری دارد و در صورت رعایت نکردن تنها یک مورد شما می‌توانید متحمل ضررهای سنگینی شوید. در نتیجه اعتبار شرکت و ضمانت نامه ای که به شما ارائه می‌دهد مهم ترین موضوعی است که باید به آن توجه کنید. به عنوان مثال ضمانت نامه ی ایزولیا توسط شرکت مواد ویژه لیا ارائه می‌شود، که یک شرکت سهامی عام و با سابقه در عرصه ی عایق می‌باشد.

 

نشانه ایزولیا

ایزولیا، سرویس صفر تا صدی ایزوگام

امیدواریم مطلب بالا درباره موارد نصب ایزوگام به شما کمک کرده باشد. مطالب دیگر درباره ی ایزوگام را در اینجا بخوانید.

این مطلب یک دیدگاه دارد
  1. سلام ایزوگام روی قیر میچسبه ؟ مشکلی بوجودنمیاد؟ به نظر شما پشت بامی که چند ساله قیر شده و الان بعضی جاهاش ترک داره رو باید چیکار کرد؟ مرسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top